Jeigu statote namą ir susiduriate su reikalavimu, kad turite būti pasirūpinę gana aukšta energinio naudingumo klase, jums pats metas sužinoti keletą faktų apie namo šiltinimą. Juk energinio naudingumo sertifikatai ir yra suteikiami tik puikiai apšiltintiems namams. Štai keletas faktų.
Kaip name išsisaugo šiluma – sluoksniai
Norint suvokti, kaip šiluma išsisaugo ir pasiskirsto patalpose, reikia kai ką suvokti. Įsivaizduokime, tam, kad apsisaugotume, taptume neperšąlantys, apsirengiame daug sluoksnių. Ir maikutę, ir švarką, ir paltą. Kodėl rengiamės sluoksniais, o ne vienu storu rūbu? Todėl, kad mes tarp sluoksnių paliekame keletą oro sluoksnių. Taip pat ir jeigu name pasidėčiau palapinę, joje jau būtų šiek tiek šilčiau, nes nuo manęs susilaikytų šiluma. Net, jeigu nuo sienos dešimt centimetrų išmūrytume kitą sienų aptvarą, ten viduje būtų šilčiau. Daugiau naudingų straipsnių apie namų statybą <-čia.
Burbuliukų svarba statyboje
Tikriausiai nors kartą matėme knygas, kuriose yra skylių. Taip pat ir blokeliuose būna skylės. Jeigu paimtume 20 cm blokelį (tokio storio) su skylutėmis, ir tokį patį be skylutėmis, tai ta siena, kuri su skylutėmis, geriau sulaikys šilumą. Taip pat kaip ir termosas – puodelis. Nes viduje yra kitas puodelis, o tarp jų yra oro tarpas, iš kurio ištrauktas deguonis, kitaip sakant, vakuumas. Jis apsaugo nuo šilumos perėjimo. Taip pat yra su putoplastu. Jeigu padedi ranką ant tokios medžiagos, iš karto pasidaro šilta. Dėl to, kad ten yra burbuliukai, o tuose burbuliukuose kiti mažesni burbuliukai. Per tokią sistemą temperatūra pereina dar sudėtingiau.
Taip yra sulaikoma šiluma. Kai mums rūpi energinio naudingumo klasė, tai yra taip pat svarbu. Pavyzdžiui, stiklo vata, arba akmens vata irgi turi tam tikras termostatines izoliacines savybes. Vatą irgi galima suspausti kaip kokį batoną (vadinasi, per batoną šiluma irgi ilgai eitų). Nors dabar dažniausiai statyboje naudojamos mineralinės vatos. Akmuo prasčiausiai sulaiko šilumą, nes ji yra labai tanki medžiaga visai be jokių oro tarpų, todėl akmeniniuose namuose, pilyse yra labai šalta, taip pat bažnyčiose. Nes nėra oro tarpų ir šios medžiagos labai gerai praleidžia šilumą. Panašias išvadas galima pasidaryti ir apie kitas medžiagas. Plytų blokeliai taip pat neleidžia vaikščioti per sienas šilumai tik dėl to, kad ten yra oro tarpai pačiuose blokeliuose. Sunku pasakyti, kiek jame būna oro tarpų. Tad geriau statyti namus iš akyto betono blokelių tam, kad būtų namie šilčiau.
Straipsnį paruošė ir publikavo www.kambariokai.eu kolektyvas.